Remiantis Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, lėtinė obstrukcinė plaučių liga (LOPL) yra ketvirta pagrindinė mirties priežastis visame pasaulyje – 2021 m. dėl jos mirė 3,5 mln. žmonių. Tai sudaro apie 5 proc. visų mirčių atvejų. LOPL taip pat yra aštunta svarbiausių blogos sveikatos priežasčių (skaičiuojant pagal ligos paveiktus gyvenimo metus), rašoma Lietuvos pulmonologų draugijos pranešime žiniasklaidai. Apie šios ligos gydymo būdus ir priemones, padedančias ją kontroliuoti ir užtikrinti geresnę sergančiųjų savijautą bei gyvenimo kokybę plačiau pasakoja Lietuvos pulmonologų draugijos pirmininkas doc. dr. Rolandas Zablockis.
LOPL ir kvėpavimo svarba
R. Zablockis sako, kad lėtinė obstrukcinė plaučių liga – tai ne tik lėtinis kosulys, skrepliavimas ar dusulys, bet ir reikšmingas iššūkis kasdieniam gyvenimui. LOPL progresuojant mažėja žmogaus darbingumas, tampa sunkiau atlikti įprastą kasdienę veiklą.
Ši liga negrįžtamai pažeidžia kvėpavimo takus, tačiau atsiranda naujos galimybės gerinti sergančiųjų gyvenimo kokybę – tiek gydymo metodais, tiek taikant specialius kvėpavimo pratimus. Pasak gydytojo pulmonologo, kvėpavimo raumenų treniruotės yra neatsiejama sergančiųjų LOPL reabilitacijos dalis, padedanti lengviau kvėpuoti, sumažinti dusulį, padidinti ištvermę ir pagerinti gyvenimo kokybę.
„Kvėpavimas yra gyvybiškai svarbus procesas. Nekvėpuodami mes ilgai neišgyventume. Kvėpavimą reguliuoja galvos smegenyse esantis kvėpavimo centras, kuris siunčia signalus į kvėpavimo raumenis. Pagrindinis šių raumenų darbas – užtikrinti oro įkvėpimą ir iškvėpimą“, – sako gydytojas pulmonologas.