Deguonies terapija – būtina priemonė būtinam procesui

Miego apnėjos nosies kaukė

Deguonies terapija yra skirta žmonėms, kuriems pasireiškia hipoksija – deguonies kiekio sumažėjimas kraujyje. Kai plaučiai yra paveikti tam tikrų ligų ar būklių, deguonies įsisavinimas kvėpuojant įprastu oru tampa neefektyvus, todėl gali prireikti papildomo deguonies.

Pagrindinis deguonies terapijos tikslas — atkurti ir palaikyti deguonies kiekį kraujyje, t.y. padidinti saturaciją iki 90 procentų.

Gydymo nauda

Ilgesnė gyvenimo trukmė

Deguonies terapija padeda stabilizuoti lėtinių plaučių ligų, tokių kaip lėtinė obstrukcinė plaučių liga (LOPL), plaučių fibrozė, cistinė fibrozė, eigą, sulėtinti jų progresavimą ir prailginti pacientų išgyvenamumą.

Geresnė gyvenimo kokybė

• Simptomų palengvinimas: pacientai jaučiasi geriau dėl mažiau varginančių lėtinio dusulio, nuovargio simptomų.
• Geresnė fizinio krūvio tolerancija: pacientai jaučiasi aktyvesni, didėja jų fizinis aktyvumas dienos metu, lengviau užsiimti reabilitacine veikla, o tai gerina bendrą savijautą ir savarankiškumą.
• Geresnis miegas: pacientai jaučiasi labiau pailsėję, o tai palengvina kasdienę veiklą ir lemia didesnį energijos lygį.
• Mažesnis hospitalizavimo atvejų skaičius: mažėja ligos paūmėjimų dažnumas ir sunkumas, todėl pacientai rečiau gulasi į ligoninę ar lankosi skubios pagalbos skyriuose.

Geresnis širdies ir kraujagyslių darbas

• Mažesnė širdies apkrova: lėtinė hipoksija didina širdies darbo krūvį. Gydymas deguonimi mažina širdies ligų komplikacijų riziką.
• Geresnė hemodinamika: padidėja kraujotaka į plaučius, jie geriau aprūpinami deguonimi. Taip pat mažėja per didelis eritrocitų kiekis, sąlygojantis padidėjusį kraujo klampumą.

Geresnė smegenų veikla

Mažėja kognityvinių funkcijų sutrikimų, tokių kaip sumišimas, atminties praradimas ar sunkumas susikaupti.

Geresnis raumenų metabolizmas

Nuo ligos nusilpusiems pacientams didėja kūno masė, lėčiau nyksta raumenų masė.

Psichologinė nauda

• Sumažėjęs nerimas: žinodami, kad namuose turi papildomą deguonies šaltinį, pacientai jaučia mažesnį nerimą ir stresą. Tai ypač svarbu patiriantiems paniką dėl dusulio. • Didesnis savarankiškumas: pacientai išlaiko tam tikrą nepriklausomybę, nes gali užsiimti kasdiene veikla, nebijodami nuolatinio dusulio ar hipoksijos epizodų.

Deguonies terapija namuose

Deguonies koncentratorius – elektrinis prietaisas, kuris turi specialius molekulinius filtrus ir iš aplinkos oro koncentruoja deguonį. Dažniausiai naudojamas ilgalaikei terapijai namuose, stacionarus deguonies koncentratorius gali tiekti deguonį ištisą parą. Prietaisu naudotis labai paprasta – tereikia jį įjungti ir nustatyti gydytojo paskirtą deguonies srautą.

Norintiems drąsiau išeiti iš namų, apsilankyti pas gydytoją ar pasisvečiuoti pas artimuosius, siūlome išsinuomoti ar įsigyti nešiojamus deguonies koncentratorius. Mobilius koncentratorius nuomojame parai, savaitei ar visam mėnesiui. Susisiekite su mumis ir padėsime išsirinkti tinkamiausią nešiojamą deguonies aparatą atsižvelgdami į paciento poreikius, deguonies srautą bei sveikatos būklę.

Pirmą kartą naudojantis deguonies koncentratoriumi, reikia įsigyti priedų. Drėkintuvas privalomas kiekvienam pacientui, į jį pilamas distiliuotas vanduo neleidžia išdžiūti burnos gleivinei. Patogiausias būdas gauti deguonies terapiją – nosinės kaniulės. Pacientas mažus vamzdelius užkabina už ausų ir įsideda į šnerves. Platus matymo vaizdas bei skirtingų ilgių vamzdeliai suteikia galimybę namuose užsiimti įvairia veikla. Kaukė rekomenduojama, jeigu pacientas kvėpuoja per burną, nosies gleivinė yra stipriai paburkusi ar paciento deguonies poreikis yra didelis.

Kompensavimas

Stacionarių deguonies koncentratorių nuoma pacientams, kuriems pasireiškia lėtinis kvėpavimo nepakankamumas, gali būti kompensuojama Valstybinių ligonių kasų (VLK).

Kriterijai suaugusiems

Suaugusiųjų sveikatos būklė turi atitikti vieną iš dviejų kriterijų:

  • Parcialinis deguonies slėgis (PaO2) yra mažesnis (arba lygus) nei 55 mmHg arba arterinio kraujo įsotinimas deguonimi (SaO2) yra mažesnis (arba lygus) nei 88%, jei nėra ligos paūmėjimo;
  • PaO2 yra mažesnis (arba lygus) nei 59 mmHg arba SaO2 yra mažesnis (arba lygus) nei 89%, jei nustatoma plaučių hipertenzija, periferinės edemos dėl širdies nepakankamumo arba eritrocitozė (hematokritas viršija 55%).

Daugiau informacijos rasite čia.

Kriterijai vaikams

Vaikų sveikatos būklė turi atitikti šiuos kriterijus:

kvėpuojant aplinkos oru, SpO2 yra mažesnė (arba lygi) nei 92% ir (arba) ilgiau kaip 5% matavimo laiko išlieka mažesnė nei 90%, o parcialinis deguonies slėgis, nustatytas kapiliarinio arba arterinio kraujo dujų sudėties tyrimu, yra mažesnis nei 65 mmHg, jeigu nėra ligos paūmėjimo.

Daugiau informacijos rasite čia.

D. U. K.

Deguonies terapija – tai medicininis papildomo deguonies naudojimas pacientams, kurių kraujyje yra mažai deguonies.

Jeigu tyrimai rodo, kad deguonies kiekis Jūsų kraujyje yra didesnis nei 60 mmHg ar saturacija (SpO2) didesnė nei 90 %, tuomet kvėpavimo funkcijos nepakankamumo nėra ir gydymo deguonimi Jums nereikia.

Jeigu Jūsų deguonies kiekis kraujyje mažesnis nei 60 mmHg arba saturacija (SpO2) mažesnė nei 90 % – Jums reikalingas gydymas deguonimi. Dažniausios ligos:

  • lėtinė obstrukcinė plaučių liga (LOPL)
  • intersticinės plaučių ligos
  • plaučių hipertenzija
  • išeminė širdies liga ir širdies nepakankamumas
  • astma
  • plaučių arterijų trombembolija
  • plaučių vėžys ar kitos lokalizacijos navikų metastazės plaučiuose
  • nervų sistemos ligos

Taip, deguonies terapija yra saugi, jeigu ji taikoma taip, kaip nurodė gydytojas specialistas. Tačiau svarbu laikytis nurodymų, kad išvengtumėte galimų komplikacijų, pavyzdžiui, per didelio deguonies kiekio ar gaisro pavojaus.

Deguonies terapija, nesukelia priklausomybės, kurią gali sukelti vaistai. Jeigu Jūsų būklė pagerės, deguonies gali prireikti mažiau arba galėsite visiškai nutraukti gydymą. Visgi, kai kurių ligų atvejais reikalingas ilgalaikis papildomo deguonies vartojimas.

Gydymosi deguonimi trukmę nustato gydytojas pulmonologas. Kai kurių ligų atveju deguonies terapija skiriama iki gyvenimo pabaigos. Jeigu gydymosi metu pagerėja paciento savijauta, kraujo dujų rodikliai, gydymą galima nutraukti. Tačiau būtinas paciento stebėjimas, kad būtų galima laiku nustatyti kvėpavimo funkcijos nepakankamumą ir, esant poreikiui, vėl skirti deguonies terapiją.

Ilgą laiką naudojant kaniules ar kaukę gali išdžiūti nosies gleivinė, atsirasti odos dirginimas ar net kraujavimas. Drėkintuvo naudojimas padeda sumažinti atsiradusį sausumą.

Labai retais atvejais, jeigu naudojama per daug deguonies, deguonis gali turėti toksišką poveikį.

Taip, pulsoksimetrą rekomenduojame turėti visiems pacientams, sergantiems kvėpavimo ligomis. Su pulsoksimetru lengva sekti pulsą, deguonies saturacijos lygį ir tinkamai reaguoti, jeigu saturacija ima kristi. Šie rodikliai ypač svarbūs pacientams, kuriems reikalingas papildomas deguonis.

Taip, keliauti galite net ir naudodami deguonies terapiją, tačiau kelionei reikia pasiruošti iš anksto. Išvykoms iš namų dažniausiai naudojami nešiojami deguonies koncentratoriai. Iš anksto pasitarkite su oro linijų bendrove arba transporto paslaugų teikėju dėl reikiamų priemonių ar leidimų.

Sergant būklėmis, kai plaučiai nepašalina anglies dvideginio ir nevyksta efektyvi dujų apykaita, deguonis gali padaryti daugiau žalos nei naudos. Jeigu padažnėja dusulys, svaigsta galva ar skauda krūtinę, nedelsdami kreipkitės į sveikatos priežiūros specialistą.

Taip, ypač kai pacientams sunku kvėpuoti arba jų deguonies saturacijos lygis yra žemas. Deguonies terapija gydoma COVID-19 pneumonija ir kitos sunkios kvėpavimo takų komplikacijos.

Taip, deguonies terapija gali ir turėtų būti taikoma miegant, jeigu taip rekomenduoja gydytojas. Tai ypač svarbu pacientams, sergantiems tokiomis ligomis kaip naktinė hipoksemija (mažas deguonies kiekis miego metu) ar nutukimo hipoventiliacija.

Ne, rūkymas deguonies terapijos metu yra labai pavojingas. Deguonis yra labai degus, o rūkymas šalia deguonies gali sukelti gaisrą arba sprogimą.

Net ir taikant deguonies terapiją galite ir toliau justi dusulio simptomus. Pateikiame kelis patarimus, kaip galite pabandyti kontroliuoti arba sumažinti dusulį.

  • Jeigu naudojate inhaliatorius LOPL ar astmai gydyti, atidžiai perskaitykite informacinį lapelį, kaip reikėtų taisyklingai jais naudotis, esant galimybei – paprašykite gydytojo patikrinti, ar teisingai tai darote. Taip pat dusulį mažina diuretikai, širdies darbą gerinantys ir kiti vaistai, kuriuos skiria gydytojas.
  • Sumažinkite tempą. Jeigu pastebite, kad Jums pradeda trūkti oro labiau nei įprastai, sumažinkite tempą ir įprastus darbus atlikite šiek tiek lėčiau.
  • Kvėpavimo pratimai. Specialūs pratimai, skirti kvėpavimo funkcijai gerinti, sulėtins Jūsų kvėpavimo sistemos veiklos blogėjimą. Normali kūno reakcija į oro trūkumą kvėpuojant yra greitas ir paviršutiniškas kvėpavimas. Kai Jūsų plaučiai yra pažeisti, geriau kvėpuoti lėčiau ir kiek galima labiau atsipalaidavus. Stenkitės iškvėpti ilgiau nei įkvepiate tam, kad iš plaučių pašalintumėte užsistovėjusį orą.
  • Tinkamos padėtys atgauti kvapą. Atraskite padėtį, kurioje jums patogu būti, kol vėl pradedate normaliai kvėpuoti. Atsistokite rankomis atsirėmę, pavyzdžiui, į turėklą ar stalą arba atsisėskite ir rankas padėkite ant kelių. Svarbu, kad Jūsų laikysena būtų tinkama (nugara tiesi) ir krūtinės ląsta nebūtų suspausta.
  • Likite ramūs. Svarbu išmokti kokių nors atsipalaidavimo metodų. Kai imate nerimauti, Jūsų raumenys įsitempia ir dėl to dusulio simptomai gali sustiprėti. Pasitarkite su Jus prižiūrinčiais artimaisiais ar sveikatos priežiūros specialistais, jeigu pastebite, kad Jus vis dažniau aplanko nerimo jausmas.

Minėti patarimai gali tikti ne visiems, o kai kuriems žmonėms tam, kad pajustų palengvėjimą, gali tekti pasitelkti kelių priemonių derinį. Individualias, būtent Jums tinkamiausias rekomendacijas, tiksliai įvertinęs Jūsų sveikatos būklę, pateiks Jūsų gydytojas.

Registracija vizitui