Neinvazinė plaučių ventiliacija namuose

Plaučių ventiliacija

Pagrindinė plaučių funkcija yra vykdyti efektyvią dujų apykaitą: įsisavinti deguonį ir pašalinti anglies dvideginį. Dėl įvairių priežasčių šis procesas gali sutrikti ir sukelti kvėpavimo sunkumų. Tuomet ima vystytis kvėpavimo nepakankamumas – kraujyje trūksta deguonies, o anglies dvideginis pasišalina nepakankamai.

Siekiant užtikrinti efektyvią dujų apykaitą, skiriama neinvazinė plaučių ventiliacija.

Būklės, kurioms gali būti taikoma neinvazinė ventiliacija:

  • lėtinė hiperkapnija (padidėjęs anglies dioksido kiekis kraujyje);
  • lėtinė hipoksemija (deguonies stygius);
  • lėtinė obstrukcinė plaučių liga (LOPL);
  • nutukimo hipoventiliacijos sindromas (NHS);
  • neuromuskulinės ligos;
  • krūtinės ląstą deformuojančios ligos;
  • kitos ligos, kurios riboja kvėpavimo raumenų veiklą.

Kaip veikia neinvazinė ventiliacija?

Neinvazinei plaučių ventiliacijai naudojami prietaisai „BiLevel“ generuoja du skirtingus slėgius – didesnį įkvepiant ir mažesnį iškvepiant. Slėgių skirtumas padeda užtikrinti efektyvesnį kvėpavimo procesą – pasisavinti deguonį ir pašalinti anglies dvideginį.

Taip pat nustatomas minimalus privalomų įkvėpimų skaičius. Esant poreikiui, pacientas gali įkvėpti dažniau, tačiau, sustojus kvėpavimui, prietaisas užtikrina, kad pacientas kvėpuoja tolygiai. Taigi, prietaisas užtikrina savarankišką paciento kvėpavimą, bet neleidžia įvykti apnėjoms ar hipopnėjoms.

Pagal kiekvieno paciento kvėpavimo ciklą, būklę ir siekiamą rezultatą, gydytojas parenka režimą, gydomuosius slėgius, įkvėpimo laiką, jautrumą, komforto funkcijas.

Neinvazinė ventiliacija skiriama savarankiškai kvėpuojantiems ir motyvaciją gydytis turintiems pacientams.

Kaukės svarba

Kaukės svarba

Siekiant, kad gydymas būtų veiksmingas, labai svarbu išsirinkti patogią ir gerai tinkančią kaukę. Nuo kaukės tinkamumo priklauso, kaip greitai prisitaikysite prie „BiLevel“ terapijos ir pasieksite norimų gydymo rezultatų.

Tinkama kaukė turi gerai priglusti prie veido, kad pučiamas oras nepatektų į akis. Jeigu kaukė yra gerai prigludusi, miego ataskaitos ekrane turėtumėte matyti žalią veidelį. Jeigu veidelis raudonas – kitą naktį bandykite kaukę pritvirtinti stipriau.

Tinkamiausią kaukės tipą – nosies arba veido kaukę – Jums parinks miego apnėjos terapiją skiriantis gydytojas, o mes padėsime išsirinkti tinkamiausią modelį.

Gydymo nauda

Pagerėjusi dujų apykaita plaučiuose.

Neinvazinės ventiliacijos prietaisai padeda normalizuoti CO2 ir O2 lygį organizme, palengvina kvėpavimą ir pastebimai pagerina paciento gyvenimo kokybę.

Švelnesni ligos simptomai.

Mažėja dusulys, retėja kvėpavimo dažnis, pašalinami miego apnėjos simptomai, todėl tampa lengviau užsiimti kasdiene veikla.

Užkertamas kelias ligos paūmėjimui.

Pacientams, besigydantiems neinvazinės ventiliacijos terapija, mažėja gretutinių ligų vystymasis, intubacijos poreikis, gydymo ligoninėje trukmė ir, svarbiausia, – mirtingumas..

Kompensavimas

Neinvazinė plaučių ventiliacija kompensuojama asmenims, kuriems pasireiškia kvėpavimo nepakankamumas, o jų sveikatos būklė atitinka VLK kriterijus.

Kriterijai suaugusiems

• Lėtinė hiperkapnija dieną (PaCO2 arba PtcCO2 didesnis nei 45 mmHg) arba lėtinė hipoksemija dieną (PaO2 mažesnis nei 60 mmHg) ir polisomnografijos tyrimu paneigiama obstrukcinė miego apnėja;
• Lėtinė obstrukcinė plaučių liga (žymima kodu J44.8 pagal TLK-10-AM), kai PaCO2 didesnis (arba lygus) 50 mmHg;
• Miego metu nustatyta plaučių hipoventiliacija, kai PaCO2 padidėja (palyginti su baziniu dydžiu – 40 mmHg) daugiau (arba lygiai) 10 mmHg arba PaCO2 (arba PtcCO2) yra didesnis (arba lygus) 50 mmHg;
• Neuromuskulinė ar krūtinės ląstą deformuojanti liga, miego metu nustatyta desaturacija, kai SpO2 mažesnė (arba lygi) nei 85 proc. ir trunka 5 ar daugiau minučių.
• Didelis kvėpavimo raumenų̨ silpnumas – maksimalus nosinio šnirpštimo įkvėpimo slėgis (SNIPmax) yra mažesnis nei 40 cmH2O arba maksimalus įkvėpimo slėgis (Pimax ; MIP) yra mažesnis nei 40 cmH2O

Daugiau informacijos rasite čia.

Kriterijai vaikams

• Lėtinė hipoksemija ir (ar) hiperkapnija, nustatyta pagal kapiliarinio arba arterinio kraujo dujų sudėties tyrimo, atliekamo dienos metu, rezultatus, bei PaO2 yra mažesnis (arba lygus) nei 60 mmHg arba PaCO2 (arba PtcCO2) yra didesnis (arba lygus) nei 45 mmHg;
• Lėtinė obstrukcinė plaučių liga (kodas J44.8 pagal TLK-10-AM), kai arterinio kraujo dujų sudėties tyrimu nustatoma, kad PaCO2 yra didesnis (arba lygus) nei 50 mmHg;
• Miego metu nustatyta desaturacija, kai SpO2 yra mažesnė (arba lygi) nei 85 proc. ir desaturacija trunka 5 ar daugiau minučių.

Daugiau informacijos rasite čia.

Kartu su neinvazinės plaučių ventiliacijos prietaisu per metus išduodamos šios pagalbinės medicinos priemonės:

• Drėkintuvas (esant poreikiui)

• Kaukė (iki 2 vnt. „DeVilbiss“ arba 1 vnt. „ResMed“ ar „Lowenstein Medical“)

• Standartinis (2 vnt.) arba šildomas (1 vnt.) kontūras

• Oro filtrai (iki 12 vnt.)

Priežiūra

Svarbiausia paciento pareiga — nuosekliai gydytis ir atsakingai prižiūrėti savo prietaisą. Atminkite, kad prietaisas į kvėpavimo takus tiekia aplinkos orą, todėl labai svarbu namuose palaikyti kuo didesnę švarą. Tai padės užtikrinti geresnę Jūsų sveikatą ir didesnį komfortą.

Kasdien

  • Išplaukite kaukės silikoninę dalį, kuri tiesiogiai liečiasi su nosimi ir burna.
  • Nuo prietaiso nuvalykite dulkes ir kitus nešvarumus.
  • Jeigu reikia, papildykite drėkintuvą distiliuotu vandeniu.

 

Kartą per savaitę

  • Išplaukite ir išdžiovinkite kaukės dirželį ir kitas dalis.
  • Išplaukite ir išdžiovinkite kontūrą.
  • Išplaukite ir išdžiovinkite drėkintuvą.

 

Kas 3–6 mėnesius (priklausomai nuo aplinkos užterštumo)

  • Pakeiskite oro filtrą nauju.

 

Kasmet

  • Užsisakykite reikalingų medicinos priemonių ir priedų.

D. U. K.

„BiLevel“ režimas yra daug patogesnis naudoti už įprastą CPAP, nes nėra pasipriešinimo iškvepiant, o skirtingų slėgių kaita gerina dujų apykaitą plaučiuose.

Jeigu gydomieji slėgiai yra labai aukšti, gali būti sunku pritaikyti kaukę. Tačiau turėdami daug įvairių kaukių modelių, visuomet randame tinkamiausią sprendimą.

Mums reikalinga tik gydytojų konsiliumo išvada (tretinio lygio pulmonologijos arba reanimacijos) su gydymo rekomendacijomis ir paciento tyrimų rezultatais.

Jeigu neinvazinės ventiliacijos aparato atvykstate atsiimti pas mus, su savimi turėkite paciento asmens dokumentą.

Jeigu dėl LOPL darosi sunku kvėpuoti, tai gali reikšti, kad deguonies kiekis kraujyje yra per mažas, o anglies dioksido lygis yra per didelis.Tokiu atveju skiriama deguonies terapija, kuri padidina deguonies kiekį ir palaiko organų funkciją. Kai kuriems LOPL sergantiems žmonėms gali prireikti tik deguonies terapijos. Tačiau kitiems gali reikėti stabilizuoti deguonies ir anglies dioksido kiekį organizme – tuomet pasitelkiama neinvazinė ventiliacija.

Didesnis įkvėpimo slėgis, tiekiamas per kaukę, padeda lengviau įkvėpti ir pasisavinti deguonį. Mažesnis iškvėpimo slėgis padeda iškvėpti anglies dioksidą.



Kartais su neinvazine plaučių ventiliacija kartu skiriama ir deguonies terapija.

Neinvazinė ventiliacija tiekiama per nosies ar veido kaukę ir veikia panašiu principu kaip miego apnėjos terapija, tačiau gali būti skiriama naudoti tiek dieną, tiek naktį. Ji vadinama neinvazine terapija, nes nereikia atlikti operacijų ar tiesiogiai prijungti prietaiso tiesiogiai į kvėpavimo takus.

Tai yra pirmas pasirinkimas, skiriant dirbtinę plaučių ventiliaciją ilgalaikiam gydymui.



Invazinė terapija atliekama intubuojant pacientą – per burną į kvėpavimo takus yra įtaisomas vamzdelis arba atliekama tracheostomija (suformuojama skylutė gerklėje).

Registracija vizitui