Miego apnėja – kaip susigrąžinti miego galią

Miego apnėja

Obstrukcinė miego apnėja – dažnas sutrikimas, pasireiškiantis kvėpavimo pauzėmis miegant. Net keliasdešimt kartų per valandą įvykstantys kvėpavimo sustojimai, blokuojantys viršutinių kvėpavimo takų praeinamumą, sukelia epizodinę hipoksiją (deguonies badą) ir miego fragmentaciją.

Apsauginė organizmo reakcija nuo staigaus deguonies trūkumo – mikroprabudimas arba pilnas atsibudimas, reikalingas tam, kad miegantysis įkvėptų. Dažnai pats žmogus net nejaučia, kad trumpam prabudo.

Dėl nuolatinių prabudimų ir deguonies trūkumo miegas tampa fragmentuotas, nukenčia jo kokybė, prastėja žmogaus dėmesys, reakcija, darbingumas. Miego apnėja sukelia didelį nuovargį ir padidina gretutinių ligų vystymąsi.

Gydymo nauda

Efektyvi miego apnėjos terapija gerina nuotaiką, suteikia daugiau energijos dienos metu, panaikina varginančius simptomus ir deguonies kiekio kraujyje svyravimus, pagerina širdies veiklą ir bendrą sveikatos būklę jau po pirmos nakties ją naudojant.

Svarbu ir tai, kad naudojant CPAP terapiją mažėja gretutinių ligų bei nelaimingų atsitikimų darbe ir kelyje rizika.

Ar aš turiu miego apnėją?

Ar žinojote, kad dauguma miego apnėjos atvejų lieka nediagnozuoti? Atlikite testą ir sužinokite, ar Jus gali varginti miego apnėja.

01

02

03

04

05

06

07

08

09

10

11

12

Apskaičiuokite savo KMI

Lytis

Ar naktį knarkiate?

Ar atsikėlus ryte dažnai skauda galvą?

Ar ryte vis tiek jaučiatės pavargę net ir išmiegoję visą naktį?

Ar aplinkiniai yra pastebėję, kad miego metu Jums sustoja kvėpavimas?

Ar kada nors esatę atsikėlę vidury nakties, nes atrodo, kad trūksta oro ir norite įkvėpti?

Ar vairuodamas buvote užsnūdęs?

Ar buvote patekę į autoįvykį dėl mieguistumo?

Ar Jūsų kraujo spaudimas yra padidėjęs arba vartojate vaistus, skirtus kraujo spaudimui mažinti?

Suveskite savo duomenis ir sužinokite atsakymą

The point of using Lorem Ipsum is that it has a more-or-less normal distribution of letters.

Sveikiname! Esate sveikas ir neturite miego apnėjos

Norime pabrėžti, kad testo rezultatai neatspindi tikslios diagnozės ir neturėtų būti naudojami rizikai vertinti. Jei vis dėlto įtariate, kad turite miego apnėją, rekomenduojame kuo skubiau kreiptis į savo šeimos gydytoją.

Turite nedidelę riziką sirgti miego apnėja

Yra nedidelė tikimybė, kad jūs turite miego apnėją, todėl rekomenduojame dėl jos išsitirti ir kreiptis į savo šeimos gydytoją. Norime pabrėžti, kad testo rezultatai neatspindi tikslios diagnozės ir neturėtų būti naudojami rizikai vertinti.

Jūs greičiausiai turite miego apnėją

Įtariema, kad sergate miego apnėja. Rekomenduojame kuo skubiau kreiptis į savo šeimos gydytoją ir išsitirti.

Grįžti į pagrindinį

Miego apnėjos gydymas

Diagnozavus vidutinio sunkumo arba sunkią miego apnėją, dažniausiai skiriamas gydymas nuolatinio teigiamo slėgio arba CPAP (angl. continuous positive airway pressure) aparatu. Miego metu naudojamas prietaisas, kuris generuoja gydytojo nustatytą slėgį ir tiekia orą per nosies arba veido kaukę, taip neleisdamas kvėpavimo takams užsiverti ir panaikindamas kvėpavimo sustojimus.

Prietaisai skirstomi pagal režimą:

CPAP – viso miego metu tiekiamas tokio pat stiprumo oro srautas, kuris panaikina kvėpavimo pauzes. Tai dažniausiai obstrukcinės miego apnėjos gydymui skiriamas režimas.

autoCPAP – automatinis nuolatinis teigiamas slėgis. Gydytojas nustato tiekiamo oro slėgio ribas, o prietaisas automatiškai parenka slėgį, reikalingą panaikinti kvėpavimo pauzes, tačiau užtikrinantį, kad, nesant šiam poreikiui, slėgis būtų kuo mažesnis.

Miego apnėjos gydymo prietaisai „ResMed“ suteikia galimybę patiems sekti ir stebėti savo miego kokybę – trukmę, apnėjų-hipopnėjų indeksą, kaukės prigludimą ir drėkintuvo veikimą. Nors yra sukurti taip, kad apie techninę dalį nereikėtų galvoti, prietaisų „ResMed“ nustatymų koregavimas yra labai paprastas ir patogus. Patys galite pakeisti užmigimo laiką, drėkinimo lygį, tiekiamo oro temperatūrą ir kitus komforto parametrus. Ir nesijaudinkite – gydomųjų slėgių, paskirtų gydytojo, netyčia nenureguliuosite.

Kaukės

Kaukės

Siekiant, kad miego apnėjos terapija būtų veiksminga, labai svarbu išsirinkti Jums patogią ir gerai tinkančią kaukę. Tinkamas pasirinkimas leidžia greičiau prisitaikyti prie miego apnėjos terapijos bei pasiekti pageidaujamų gydymo rezultatų.

Metai iš metų „ResMed“ yra pirmo pasirinkimo, geriausiai pacientų vertinamas kaukių gamintojas. Šios kaukės yra itin patogios, patvarios ir tylios. Galite rinktis universalias (lengva pritaikyti, tvirtos), minimalistines (itin mažos ir lengvos) ar laisvę miegant suteikiančias (miegantiems aktyviai (dažnai vartantis) ar ant pilvo) kaukes.

Komfortą didinantys priedai

Norėdami kuo labiau palengvinti terapijos eigą, siūlome priedus, kurie jos metu suteiks didesnį komfortą: užtikrins gerą drėgmės ir šilumos santykį kaukėje, sumažins kaukės garsą ar padės sumažinti kaukės sukeltą odos dirginimą.

D. U. K.

Obstrukcinė miego apnėja (OMA) yra dažniausia apnėjos forma. Tai lėtinė liga, apibūdinama pasikartojančiais kvėpavimo sustojimais miegant, lydimais epizodinės hipoksijos ir miego fragmentacijos. Ją sukelia dėl ryklės galinės dalies raumenų atsipalaidavimo susiaurėję kvėpavimo takai.

Sveiko žmogaus ryklė būna atvira tiek dieną, tiek naktį, todėl per ją oras tolygiai patenka į kvėpavimo takus ir plaučius. Tačiau sergant obstrukcine miego apnėja ryklės raumenys kartais atsipalaiduoja, todėl, trumpam susiaurėjus kvėpavimo takams, nutrūksta kvėpavimas. Besikartojantys kvėpavimo sustojimai sukelia hipoventiliaciją, hipoksemiją ir audinių bei ląstelių hipoksiją. Smegenims gavus signalą apie sumažėjusį deguonies lygį, žmogus trumpam prabunda, o kvėpavimo takai vėl atsiveria. Šio trumpo prabudimo žmogus paprastai atsikėlęs net neprisimena.


Miegas tampa fragmentuotas, nekokybiškas.


Dėl obstrukcinės apnėjos miegodami žmonės garsiai knarkia. Dėl sutrikusios ryklės raumenų veiklos kvėpavimo takai iš dalies ar visiškai blokuojami sukritusios ryklės, todėl į plaučius patenka nepakankamai oro. Tuomet kvėpavimas, nors visiškai ir nenutrūksta, pasidaro triukšmingas, girdisi knarkimas.

Sergant centrine, arba kitaip centrine nervų sistemos miego apnėja, miego pertrūkių priežastis yra už kvėpavimą atsakingo smegenų centro automatinio reguliavimo sutrikimas. Dėl centrinės miego apnėjos kvėpavimas sustoja, nepaisant to, kad viršutiniai kvėpavimo takai yra atviri. Tyrimais įrodyta, kad apnėjos priežastis nėra viršutinių kvėpavimo takų obstrukcija.

Centrinė miego apnėja pasitaiko 5–10 procentų pacientų iš visų miego apnėjos atvejų. Centrinė miego apnėja gali pasireikšti sergant sunkiomis išeminėmis širdies ligomis. Tokiu atveju kalbama apie vadinamąjį Cheyne-Stokes kvėpavimą, kai kvėpavimo sustojimas kaitaliojasi su greitu kvėpavimu. Centrinė miego apnėja gali pasireikšti ir po insulto.

Užsiregistruokite miego apnėjos tyrimui pas gydytoją pulmonologą arba neurologą. Gydymo įstaigų žemėlapį galite rasti čia

Jeigu Jums diagnozuota vidutinio sunkumo arba sunki miego apnėja – greičiausiai nuolatinio teigiamo slėgio terapiją turėsite naudoti nuolat.

Būna, kad pradėjus naudoti miego apnėjos terapiją ir pagerėjus miego kokybei, pagerėja metabolizmas, ima kristi svoris, tačiau svarbu nepamiršti ir kitų gyvenimo būdo pokyčių. Be to, ne visiems net ir didelis svorio numetimas padeda atsikratyti šio sutrikimo.


Miego apnėjos terapiją galima prilyginti akiniams. Kai nešiojate akinius – matote gerai, tačiau regėjimas nuo to nepagerėja. Kai miegate su aparatu – išsimiegate kokybiškai, tačiau miegant be aparato, kvėpavimo sustojimai vis tiek įvyksta.

Negydoma miego apnėja sukelia daug neigiamų pasekmių sveikatai. Ji blogina širdies ir kraujagyslių darbą, dėl to yra susijusi su padidėjusia insulto, infarkto rizika, cukriniu diabetu, suprastėjusiu metabolizmu ir svorio augimu. Mieguistumas yra ypač pavojingas ir kelyje, o miego apnėjos paveikti vairuotojai sukelia tiek daug motorinių eismo įvykių, kad jos nesigydant, net draudžiama vairuoti.

Miego apnėja taip pat didina mirties riziką dviem pagrindiniais aspektais – blogindama širdies ir kraujagyslių ligų eigą ir didindama mirštamumą kelyje.


Geros naujienos yra tos, kad pradėjus naudoti miego apnėjos terapiją, neigiamos pasekmės yra grįžtamos. Jau po pirmos terapijos nakties miegas tampa kokybiškas, mažėja mieguistumas, kraujospūdis, gretutinių ligų rizika. Nuoseklus gydymasis sumažina kvėpavimo sustojimų skaičių iki sveikų asmenų lygio.

Daugiau nei 50 proc. miego apnėja sergančių pacientų turi padidėjusį kraujospūdį.

Normalaus naktinio miego metu kraujospūdis sumažėja, širdies plakimas sulėtėja, taip pat sumažėja simpatinės nervų sistemos aktyvumas. Kokybiškas miegas yra itin svarbus viso viso kūno poilsiui ir atsistatymui. Dėl miego apnėjos sukeliamų kvėpavimo sustojimų, organizmas negauna pakankamai laiko atsigauti, todėl padidėja rizika susirgti įvairiomis su tuo susijusioms ligomis.


Pastebėta, kad gydant obstrukcinę miego apnėją, vidutinis sisteminis kraujospūdis sumažėja net 10 mm Hg.

Antsvorį turintiems žmonėms miego apnėja pasireiškia taip dažnai, kad ją galima įtarti visiems, kurių kraujospūdis yra aukštas, o kūno masės indeksas (KMI) viršija 27.

Miego apnėja taip pat lėtina metabolizmą, todėl net 70 proc. sergančiųjų miego apnėja turi antsvorį. Dažnai pradėjus CPAP terapiją, pacientams tampa daug lengviau mesti svorį nei iki tol.

Yra pastebėta, kad miego trūkumas arba prastos kokybės miegas turi įtakos cukraus kiekiui kraujyje. Daugiau nei 40 proc. miego apnėja sergančių žmonių serga diabetu ir net trys iš keturių diabetikų kenčia nuo miego apnėjos. Nediagnozuota ir negydoma miego apnėja gali nepalankiai paveikti diabeto gydymo rezultatus.

Tarptautinė diabeto federacija (IDF) yra paskelbusi ataskaitą, kurioje teigiama, kad pacientai, kuriems yra įtariamas II tipo diabetas, turi būti tiriami ir dėl miego apnėjos. Su abiem ligomis yra susijęs ir padidėjęs kraujospūdis, širdies ligos bei širdies infarkto rizika.

Siekiant gerų diabeto gydymo rezultatų, obstrukcinės miego apnėjos gydymas CPAP aparatu (palaikančiu nuolatinį teigiamą slėgį) yra labai svarbus. Moksliškai įrodyta, kad vos po dviejų parų trukmės gydymo CPAP aparatu itin pagerėja jautrumas insulinui.

Registracija vizitui